VİDEO ANALİTİK SİSTEMLERİ
VIDEO ANALYTICS SYSTEMS

VİDEO ANALİTİK SİSTEMLERİ

Kameralı Güvenlik ve Yönetim

VİDEO ANALİTİK SİSTEMLERİ
 • Danışman
  Inside Proje
 • Video Analytics (Video Analiz), güvenlik kameralarının yapmış olduğu kayıt esnasında görüntüyü, belirlenen kriterlere göre analiz edip, raporlayan sistemdir.

VİDEO ANALİTİK SİSTEMLERİ

 

 

Dünyada ve ülkemizde son yıllarda meydana gelen terör saldırılarında ve asayiş olaylarında büyük artışların olması ülkeleri bazı arayışlara yönlendirmiştir. Ülkede gittikçe sıklaşan terör ve benzeri bütün suç olayları ve asayiş olaylarının önlenmesi maksadıyla olay öncesi otomatik ihbar sistemleri oluşturup kullanmaya başlamışlardır. Bu ihbar sistemi sayesinde olması muhtemel olayların önüne geçilir. Bu sayede daha büyük tehlike ve zararların önüne geçilmiş olur. Tüm bunlar video analiz sistemleri ile sağlanır. Video analiz sistemi olaylar meydana gelmeden müdahale edip erken uyarı sistemi oluşturur ve uyarı gerekli birimlere iletir. Ayrıca olay meydana geldikten sonra geçmişe dönük olarak da çalışabilmektedir. Binlerce kamerada eş zamanlı olarak olayın evrelerini tarayıp raporlayabilmekte, olayların nasıl başlayıp nasıl sona erdiğini tespit etmektedir. Video analiz; tehditleri, şüpheli olayları ya da gerçek zamanlı davranışları algılamak ve tanımlamak için video görüntülerini analiz eden sinyal işleme sistemidir. Hareket algılama, kişi ve araç sayma, yabancı ve kayıp nesne algılama, görüntünün kapatılması, amaçsız dolaşma, kişi ve nesne takibi gibi birçok gelişmiş algılama seçeneğini içerisinde barındırır. Video analiz ile alarm durumu olmadığı sürece aktif olarak görüntülerin izlenmesine gerek kalmaz. 

 • Video analiz ile istenilen sayıda kamera görüntüsü analiz edilir ve önceden tanımlanmış bir tehdit durumları oluştuğunda sistem alarm verir.
 • Alarm bilgisi, görüntülü e- posta ya da alarm görüntüsünün linkini içeren bir SMS olarak gönderilebilir.
 • Sistem veri doğrulama üzerine kurulu olduğu için hata payı diğer algılama sistemlerine göre oldukça düşüktür. 
 • Güvenlik personeli giderlerinde tasarruf edilerek maliyetler düşürülür. 

Video analiz, tüm sunucu, kamera ve kullanıcıların merkezden kontrolünü, alarm ve aktivite yönetimini sağlar. Video analiz sistemlerinin kullanım alanlarına kısaca değinelim.

 

 1. Duran araç algılama: Otoparklarda bilet alınmasının ardından otomatik olarak açılan bariyer kapanıncaya kadar, arkadan gelen diğer araç izinsiz olarak giriş yapabilir. Otobanlarda araçların durması yasak olduğundan keyfi olarak duran araçların tespiti ve bunların uyarılması için alarm planlanabilir.
 2. Sınır ihlali: Operatör tarafından tanımlanan sanal sınırlar, yine operatör tarafından belirleme ihlal edildiğinde sistem alarm durumuna geçer. 
 3. Başıboş dolaşma: Oto park bölgelerinde araçların arasında dolaşan şüpheli şahıs tespit edilebilmekte, suç gerçekleşmeden engellenebilir.
 4. Kayıp obje algılama: Kullanıcı tarafından belirlenmiş herhangi bir objenin kaybolması durumda alarm modu aktif hale gelir. Yine aynı şekilde belirlenmiş bölgeye bırakılmış sahipsiz paketler ve şüpheli nesnelerde tespit edilebilmektedir.

WhatsApp chat