Güvenlik Duvarı

Teknolojinin hızla gelişmesi birçok imkân ve avantajı sunmasının yanında bazı dezavantajları da beraberinde getirmiştir. Bilgisayar ve internetin hayatımıza sunduğu olumlu katkılar anlatmakla bitirilemez. Ancak bu olumlu katkılarım yanında bunları kullanırken bilgilerimizin art niyetli kişilerce kullanılmaması için bilgisayar ve internet ağımızın güvenliğine dikkat etmek gerekir. 

Bilgisayarı ve bilgi güvenliği için Güvenlik Duvarı korumalarını sistemde aktif olarak kullanmanız gerekir. Güvenlik duvarı, dışarıdan gelecek art niyetli tehlike ve erişimlere karşı bilgi, güvenliğini korumak amaçlı erişim engelleme sisteminin genel adıdır. Bilgisayarınıza karşı bir bekçi, koruma ve kalkan görevi görür. Kullandığınız bilgisayar ister tekli kullanım ister ise çoklu ağ kullanımı şeklinde olsun hiç farketmez bütün kullanıcılar için güvenlik duvarı bilgisayarlarda aktif olmalıdır.

Bütün güvenlik duvarı sistemlerinin ortak işlevi dâhili ve harici tehlikelere karşı oluşabilecek tehditlere karşı koruma kalkanı oluşturma ve savunma görevi yapmasıdır. Çeşitli güvenlik duvarı çeşitleri bulunur. Bunlardan Durum Denetim şeklinde olan güvenlik duvarı türü yönetici tarafından kimlerin bu ağ üzerinden erişim sağlayıp bilgileri kullanıp kullanmamasının yetkilendirmesi esasına göre işler .Proxy güvenlik duvarı ise harici ağlar aracılığı ile bilgisayar arasında oluşabilecek tehlikelere karşı kalkan görevi görür. Her bilgisayar yazılım sistemi kendi güvenlik duvarını oluşturur. Ancak kullanıcıların bilgisayar üzerinden bu koruma kalkanı görevini üstlenen güvenlik duvarını aktif etmesi gerekir.

Siber saldırılara açık olmamak adına eğer bilgisayar ve internet kullanıcısı iseniz şahsi ve kurumsal bilgilerinizi korumak adına en etkili güvenlik duvarı kalkanlarını kullanmayı ihmal etmemelisiniz. Güvenlik duvarlarının kullanılması bütün bu avantajları ve koruma görevlerini yaparken bazen nadir de olsa hatalı pozitif uygulamalara neden olabilir. Ancak her ne olursa olsun bilgiye ulaşmak ihtiyacı önemli olmakla beraber bilgilerinizin güvende olması için güvenlik duvarı sistemleri kullanmanız önerilir.

Günümüzün sürekli güncellenen güvenlik koşullarında, özellikle UTM (Unified Thread Management) olarak adlandırılan Birleşik Tehdit Yönetimi kapsamında kurumların güvenlik sistemlerinde ağ geçidi (gateway) seviyesinde konumlandırılmaktadır. INSIDE olarak, güvenlik duvarı ürünleri, içeriden dışarıya ya da dışarıdan içeri olan veri akışlarında ve kurum içi – lokal iş ağında da hizmet vermekteyiz.