Hemşire Çağrı Sistemi, hastanenin belli yerlerine yerleştirilmiş ekipmanlar sayesinde, acil bir durumda ilgili kişilere haber verilmesini esas alan bir sistemdir. Eskiden sağlık personeli, acil çağrılar için yanlarında pager dediğimiz basit bir cihaz bulundurmak zorundaydı. Aynı zamanda konuşma ihtiyacı için bir de kablosuz telefon taşıyorlardı. Şimdi sadece IP DECT telefon kullanarak, hem konuşma hem de mesaj alma desteğine sahip olabilirler. Acil bir durum oluştuğunda sistem entegrasyonu sayesinde DECT telefona acil durumun nerede oluştuğuna dair bir mesaj gider. Aynı zamanda bu alarm şeklinde bir çağrıdır. Personel bunu görüp susturana dek çalmaya devam eder ve mesajın alınıp alınmadığı bilgisi raporlanır. Bu sayede hastalara en kısa zamanda müdahale sağlanırken sağlık personelinin gereksiz yere cihaz taşıması engellenmiş olur.

Hemşire Çağrı Sistemi Sadece Hastaneler İçin Midir?

Sistemin kurulabileceği yerler sadece sağlık kuruluşları olmak zorunda değildir, yaşlı bakım evleri, çocuk yuvaları, hatta oteller bile olabilir. Hemşire çağrı sistemi ve IP DECT entegrasyonu tüm bu kuruluşlara önerilebilecek faydalı ve efektif  bir sistemdir.

Hemşire Çağrı Sistemi Nasıl Çalışır?

Bu sistem hasta yatağı, kapı üstü koridor ve tuvalet çağrı ünitelerinde yer almalıdır. Hemşire çağrı sisteminde, odadaki çağrı üniteleri ile hastanenin kontrol odasındaki entegrasyonu sağlanır. Herhangi bir acil durum olmasında hasta tuşa basarak ya da ipli çağrı butonunu kullanarak yardım çağırabilmektedir. Bu sistem hem görsel hem de işitsel olarak ilgili kişilere alarm vererek derhal hasta ile iletişime geçmesini sağlar. Hemşire odasındaki hasta çağırma monitöründe verileceği gibi, kişilerin kullandığı mobil cihazlarına da mesaj atılabilir.

Kablosuz Çağrı Sistemleri

Bu sistemde toplamda üç butondan oluşan ve ipli şekilde dizayn edilen çağrı butonları kullanılır. Acil – Çağrı ve İptal olarak üç tuşu bulunur. Duvara direkt takılabileceği gibi çift yüzeyli bantlar sayesinde de monte edilebilmektedir. Hastanın ulaşım sağlayacağı tüm alanlara uygun olarak tasarlanmıştır.

Hemşire Çağrı Sistemlerinde Dikkat Çeken Avantajlar

  • Hasta ve hemşire arasındaki iletişimi hızlandırır.
  • Hemşire çağrı paneli sayesinde hastaya yardım derhal gerçekleştirilir.
  • Sistemin kullanımı son derecede basit ve anlaşılır olmaktadır.
  • Hastanın kolayca ulaşım sağlayabileceği yerlerde bulunur.
  • Alarm şeklinde bir çağrı olduğu için durdurulana kadar devam etmektedir.
  • Bilgisayarda yer alan programlar sayesinde tüm bilgilere erişim basittir. (oda numarası, hasta bilgisi vs) Toparlanan bilgiler
  • raporlanabilir.
  • Maliyeti uygundur ve minimum bakım gerektirir.
  • Başlıca kurulum yerleri sağlık merkezleri olmakla birlikte, isteğe göre çocuk yuvaları ve bakımevlerine de kurulabilmektedir.
0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir