TV Dağıtım Sistemleri

Adından da anlaşılacağı gibi TV dağıtım sistemleri merkezi bir sistemle televizyon yayınlarını dağıtmaya yarar. Otel, hastane, bakımevi, apartman vb. gibi aklınıza gelebilecek televizyonun kullanıldığı her alanda bu sistem gerekir çünkü binada bulunan her televizyon için bir adet uydu alıcı takmaktansa böyle bir sistem hem maliyet açısından hem de estetik açısından fevkalade mantıklıdır. Ayrıca bu sistem sayesinde kullanıcıların hangi kanallara erişebileceğini seçebilir, merkezi yayın yapabilirsiniz.

Sistem kabaca şöyledir: Binanın tepe noktasında bir adet güçlü halk arasında çanak anten diye tabir edilen anten takılır, bu antenden merkezi dağıtıcıya yayın gönderir merkezi dağıtıcı ise aldığı yayınları kendine bağlı olan televizyonlarla paylaşır.

Sistemde temelinde her televizyona bir anten takmayı iptal eden merkezi bir yayın gönderme tekniği vardır. Önce hangi uydu vericilerinden yayın alınacağı belirlenir, sonra her bir uydu yayınını almak için o kadar çanak çatıya kurulur.  Türksat-4A uydusu ve Digitürk yayını veren Hotbird uydusundan yayın almak istendiğinde binanın çatısına 2 adet çanak yerleştirilip gerekli pozisyonlara bağlanır. Akabinde bu çanaklar merkezi dağıtma birimi olan Multiswitch sisteme bağlanır Multiswitch denilen çoğaltıcıya aynı anda uydu yayını bağlandığı gibi karasal yayınlar da eklenebilir, hatta binanın kamera sistemi bile bir yayın çevirisi cihaz ile Multiswitch cihazına bütünleşmiş edilebilir. Sistemde son olarak TV’lerin Multiswitch cihazına kablo ile bağlanması kalır. Bu bağlantıların hepsi koaksiyonel kablo ile gerçekleştirir.

Merkezi yayın özelliği nedir?

Merkezi yayınlar genellikle büyük kurumlar tarafından tercih edilir, binadaki tüm TV’lere istenilen yayın izletilebilir. Bunlar genelde reklam amaçlı veya kamu spotu olan yayınlardır.