Blog

Way In Building & Civil Construction

logo

Çalıntı araç tespiti birçok kişinin merak ettiği konular arasındadır. Emniyet güçlerinin sisteminde sürekli yenilenen çalıntı araç listeleri vardır. Peki bu araçlar nasıl bulunur? Bu yazıda çalıntı araç tespiti nasıl yapılır sorusunun cevabını bulabilirsiniz.

Çalıntı araba ihbarları üzerine emniyet güçlerinin düzenli olarak güncellediği bir çalıntı araba listesi vardır. Bu listeye aracınızın plakası eklenir. Karayollarında bulunan Plaka Tanıma Sistemleri (PTS) veri tabanına bu veriler yüklenir. PTS’nin bulunduğu karayolunda geçen araçların plakalarının fotoğrafları çekilerek sisteme destek olunur. Eğer plaka tanıma sistemleri tarafından çekilen fotoğraflar emniyet güçlerinin oluşturduğu çalıntı araç listesindeki araç plakalarıyla eşleşirse PTS bunu bildirir. Bu sistem sayesinde de emniyet güçlerinin işi kolaylaşır, aracın bulunması hızlanır.

Çalıntı Araç Sorgulama 

Bu işlem genellikle ikinci el araç alımında kullanılan bir işlemdir. E-devlet gibi resmi kurumlardan sorgulatabilirsiniz. Satın alınmak istenen araç hakkında size bilgi vermekte yardımcı olur. Çalıntı araç sorgulama işlemini yapabilmek için gereken tek şey aracın plaka bilgisidir. Bu işlemde aracın plakası ile aracın trafikten men edilip edilmediğini ve trafik kayıtlarının tamamına erişmeniz mümkündür.                

LEAVE A COMMENT

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir